Spółka aktualnie prowadzi Programy Dobrowolnych Nabyć na potrzeby realizacji inwestycji w rozumieniu art. 2 pkt 3) Ustawy o CPK oraz inwestycji towarzyszącej w rozumieniu art. 2 pkt 4) Ustawy o CPK – dla projektu „Budowa linii kolejowej nr 85 na odcinku Warszawa Zachodnia – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – Łódź Niciarniana (bez odcinka w obrębie węzła kolejowego CPK).”
Obszary nabywania inwestycji kolejowej są wyznaczone granicami wydanych Planów Rezerwacji Inwestycji Towarzyszącej, które zostały opublikowane przez Wojewodów:
- zarządzenie nr 117/2024 Wojewody Łódzkiego z dnia 29 maja 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu (znak: WOOŚ.420.16.2022.ZŻł.333),
- zarządzenie nr 124/2024 Wojewody Łódzkiego z dnia 6 czerwca 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu,
- zarządzenie nr 309/2024 Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, Dz. Urz. poz. 8118,
- zarządzenie nr 312/2024 Wojewody Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, Dz. Urz. poz. 8258.
Materiały w zakresie obowiązujących Planów Rezerwacji Terenu Inwestycji Towarzyszącej są również prezentowane w formie warstwy na publicznym portalu mapowym Geoportal dostępnej pod linkiem:
Na cele realizacji inwestycji (komponent lotniskowy), Spółka planuje zakończenie PDN przed wydaniem w pierwszej instancji decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK, o której mowa w art. 38 Ustawy o CPK. Szacowany termin wydania tej decyzji to koniec bieżącego roku. Należy podkreślić, iż termin wydania decyzji jest uzależniony od działań właściwego organu.
Z myślą o realizowanej inwestycji i interesariuszach, zainteresowanych efektami i sposobem prowadzenia przez Spółkę działalności, przyjęto w Spółce – w formie Kodeksu Etyki – zbiór wspólnych wartości, norm zachowań społecznych i zawodowych oraz zasad etycznych, którymi kierują się wszyscy pracownicy i współpracownicy Spółki.
Opis systemu wartości Spółki znajduje się na stronie internetowej pod adresem: https://www.cpk.pl/pl/o-spolce/odpowiedzialne-dzialanie/nasze-wartosci
Spółce przysługuje uprawnienie do nabywania nieruchomości z obszaru obowiązywania rozporządzenia obszarowego, jak również z obszaru obowiązywania planu rezerwacji. Na tej podstawie, zgodnie z uprawnieniem wskazanym w art. 29b ust. 1 pkt 2 Ustawy o CPK, Spółka dokonuje wskazanych czynności z uwzględnieniem znaczenia danej nieruchomości dla realizacji Przedsięwzięć w rozumieniu art. 1 pkt 1 Ustawy o CPK.
W zakresie obowiązywania rozporządzenia obszarowego, w pierwszej kolejności procedowane są zgłoszenia dotyczące nieruchomości na obszarze objętym wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK, zgodnie z art. 38 Ustawy o CPK. Pozostałe nieruchomości nie są na tę chwilę nabywane.
Nie, Spółka nie nabywa nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Jest to niemożliwe na gruncie obowiązującego w Polsce prawa. Spółka nabywa nieruchomości po uregulowaniu ich stanu prawnego oraz po zwolnieniu z obciążeń.
Tak, w zakresie nabywania nieruchomości Spółka prowadzi indywidualne negocjacje z właścicielami nieruchomości.
Tak, właściciel nieruchomości może być reprezentowany w tym procesie przez pełnomocnika.
Obowiązek przeprowadzenia oględzin i poinformowania o nich właściciela nieruchomości spoczywa na rzeczoznawcy majątkowym, sporządzającym operat szacunkowy. Termin oględzin każdorazowo jest ustalany w taki sposób, aby umożliwić właścicielowi udział w czynnościach rzeczoznawcy na terenie nieruchomości.
Spółka umożliwia osobie, której interesu prawnego dotyczy treść operatu szacunkowego, zapoznanie się z jego treścią oraz sporządzanie z niego notatek i odpisów. Na prośbę właściciela nieruchomości przekazana może zostać również kopia takiego dokumentu.
Rzeczoznawcy wybierani są na podstawie organizowanych przetargów nieograniczonych na sporządzania operatów szacunkowych, w wyniku których zawieranie są następnie odpowiednie umowy.
Tak, Spółka weryfikuje poprawność przekazywanych operatów szacunkowych w zakresie zgodności z przepisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami, Rozporządzenia w sprawie wyceny oraz Ustawy o CPK, a także treścią udzielonego zlecenia.
Każdy właściciel nieruchomości ma możliwość zgłoszenia uwag do operatu szacunkowego, jednak Spółka sama się do nich nie odnosi. Są one przekazywane rzeczoznawcy sporządzającemu operat szacunkowy, który weryfikuje ich zasadność, a następnie odnosi się do nich na piśmie. Pisemne wyjaśnienie autora operatu szacunkowego jest w dalszej kolejności przekazywane właścicielowi nieruchomości. Wprowadzenie ewentualnych zmian w operacie szacunkowym stanowi wyłączną kompetencję jego autora. W przypadku stwierdzenia oczywistych błędów w operatach szacunkowych (np. błąd obliczeniowy), rzeczoznawca wzywany jest przez Spółkę do ich usunięcia.
Operat sporządzony na zlecenie właściciela nieruchomości i przekazany Spółce jest każdorazowo analizowany. Podstawą negocjacji jest jednak operat szacunkowy wykonany na zlecenie Spółki.