Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji inwestycji kolejowych, związanych z budową linii Kolei Dużych Prędkości (tzw. linii Y) w pierwszej kolejności spółka CPK realizuje KPDN dla odcinka Warszawa-Łódź (LK 85) i planuje jego uruchomienie również dla kolejnych odcinków: Łódź-Wrocław oraz Sieradz-Poznań. Termin uruchomienia KPDN na tych odcinkach uzależniony jest od terminu uzyskania właściwych decyzji środowiskowych.
Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i usługowymi na terenie, na którym powstanie linia kolejowa Warszawa–Łódź, otrzymali zaproszenia do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć. Wykonywane są już wyceny, trwają też pierwsze negocjacje. Rozpoczęcie nabywania zaplanowane jest jeszcze w tym roku, natomiast zakończenie planowane jest w I kwartale 2025 roku.
Na odcinku linii kolejowej LK 85 Warszawa-Łódź, gdzie uruchomiono KPDN, wysłano zaproszenie do właścicieli 215 działek. Dla odcinka Łódź-Wrocław szacuje się, że program obejmie ok. 130 działek, jednakże docelowa liczba zostanie określona po zatwierdzeniu wymaganych rozwiązań projektowych.
Przede wszystkim działki zabudowane budynkiem mieszkalnym lub budynkiem usługowym lub budynkiem rekreacji indywidualnej, a także powyższymi budynkami w trakcie budowy, jeśli w związku z planowaną inwestycją konieczna będzie rozbiórka tych budynków. Do KPDN zakwalifikowane zostaną również działki, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, która w związku z realizacją linii kolejowej nie będzie mogła być dalej prowadzona.
Dla odcinka linii kolejowej nr 85 (Warszawa-Łódź) mają miejsce przygotowania do nabywania nieruchomości zakwalifikowanych do programu. Obecnie trwa aktualizacja operatów szacunkowych. Rozpoczynają się też spotkania z właścicielami w celu przedstawienia oferty nabycia nieruchomości.
Program Dobrowolnych Nabyć jest programem skierowanym do wszystkich właścicieli nieruchomości znajdujących się na zwartym obszarze projektowanego lotniska. Każdy, kto posiada nieruchomość na tym terenie, mógł zgłosić się do PDN. Natomiast w przypadku Kolejowego Program Dobrowolnych Nabyć Spółka zaprosiła do programu tylko właścicieli zabudowanych nieruchomości znajdujących się na trasie projektowanej linii kolejowej.
Właściciele nieruchomości, których budynki mieszkalne lub usługowe znalazły się w kolizji z przebiegiem planowanej linii kolejowej Warszawa-Łódź, otrzymali zaproszenie do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN). W efekcie zdecydowana większość właścicieli, do których została skierowana taka propozycja, zgłosiła chęć sprzedaży nieruchomości na rzecz Spółki CPK. Co ważne ci, którzy jeszcze nie odpowiedzieli na zaproszenie, wciąż mogą przystąpić do programu.
W CPK trwają przygotowania do nabywania nieruchomości w ramach KPDN. Opracowywane i aktualizowane są operaty szacunkowe. Rozpoczynają się spotkania z właścicielami tych nieruchomości, a zawieranie aktów notarialnych rozpocznie się wkrótce.
W ramach KPDN Spółka będzie przedstawiała propozycje cenowe nabycia działek ewidencyjnych, również w sytuacji, gdy będą one tylko w części niezbędne do realizacji danego odcinka linii kolejowej. Program KPDN skierowany jest do właścicieli budynków mieszkalnych oraz usługowych, które w związku z realizacją inwestycji przeznaczone zostaną do rozbiórki lub linia kolejowa zbliży się do nich na tyle, że ich dalsze użytkowanie stanie się niemożliwe.
Wszystkie nieruchomości niezbędne do realizacji linii kolejowej, które nie zostaną nabyte w KPDN, zostaną wywłaszczone, bądź ograniczone w korzystaniu za odszkodowaniem. Wywłaszczeniem objęte będą tylko części nieruchomości niezbędne dla realizacji inwestycji. Wywłaszczenie nastąpi na podstawie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.
Nie, Spółka nie będzie nabywać nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Jest to niemożliwe na gruncie obowiązującego w Polsce prawa. Spółka nabywa nieruchomości po uregulowaniu ich stanu prawnego oraz po zwolnieniu z obciążeń
Tak, w zakresie nabywania nieruchomości Spółka prowadzi indywidualne negocjacje z właścicielami nieruchomości
Tak, właściciel nieruchomości może być reprezentowany w tym procesie przez pełnomocnika.
Obowiązek przeprowadzenia oględzin i poinformowania o nich właściciela nieruchomości spoczywa na rzeczoznawcy majątkowym, sporządzającym operat szacunkowy. Termin oględzin każdorazowo będzie ustalany w taki sposób, aby umożliwić właścicielowi udział w czynnościach rzeczoznawcy na terenie nieruchomości.
Spółka umożliwia osobie, której interesu prawnego dotyczy treść operatu szacunkowego, zapoznanie się z jego treścią oraz sporządzanie z niego notatek i odpisów. Na prośbę właściciela nieruchomości przekazana może zostać również kopia takiego dokumentu.
Rzeczoznawcy wybierani są na podstawie organizowanych przetargów nieograniczonych na sporządzania operatów szacunkowych, w wyniku których zawieranie są następnie odpowiednie umowy.
Tak, Spółka będzie weryfikować poprawność przekazywanych operatów szacunkowych w zakresie zgodności z przepisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami, Rozporządzenia w sprawie wyceny oraz Ustawy o CPK, a także treścią udzielonego zlecenia.
Każdy właściciel nieruchomości ma możliwość zgłoszenia uwag do operatu szacunkowego, jednak Spółka sama się do nich nie odnosi. Są one przekazywane rzeczoznawcy sporządzającemu operat szacunkowy, który weryfikuje ich zasadność, a następnie odnosi się do nich na piśmie. Pisemne wyjaśnienie autora operatu szacunkowego jest w dalszej kolejności przekazywane właścicielowi nieruchomości. Wprowadzenie ewentualnych zmian w operacie szacunkowym stanowi wyłączną kompetencję jego autora. W przypadku stwierdzenia oczywistych błędów w operatach szacunkowych (np. błąd obliczeniowy), rzeczoznawca wzywany jest przez Spółkę do ich usunięcia.
W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć Spółka oferuje szereg dodatkowych form wsparcia na rzecz zbywających. Jedną z najpopularniejszych form wsparcia jest pomoc rzeczowa przy przeprowadzce, zarówno gospodarstwa domowego, jak również kompleksowe przeniesienie gospodarstwa rolnego, maszyn, urządzeń i inwentarza. Innym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości z obciążoną hipoteką jest rekompensata z tytułu utraty zdolności kredytowej jako wynik porównania stałych rat kredytowych przy stopach procentowych w dniu zaciągania kredytu przez zbywcę i stopach procentowych w dniu zbycia nieruchomości na rzecz Spółki Celowej, przyjmując założenie, że pozostałe warunki kredytowe zawarte w umowie kredytowej pozostają na tym samym poziomie. Dla osób rezygnujących z działalności rolniczej przewidziana jest renta cywilna, której wysokość zależy od wieku zbywającego, zgodnie z Artykułem 29c UoCPK.