Wersja językowa
pl

#KolejNaPolske dla województwa świętokrzyskiego

#KolejNaPolske dla województwa świętokrzyskiego to budowa 73 km nowych linii kolejowych i modernizacja 208 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 0,84 mln mieszkańców województwa.

Inwestycje kolejowe CPK w województwie świętokrzyskim

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa świętokrzyskiego składają się:

 1. W ramach relacji Warszawa – CPK – Idzikowice – WMŚ / Katowice – Czechowice Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – Godów (granica państwa PL-CZ w kierunku Ostrawy, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu):
  • Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa (PKP PLK).
 2. W ramach relacji Idzikowice – Opoczno – Końskie – Kielce – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna (granica państwa PL-SK w kierunku Koszyc) oraz Końskie – Skarżysko- Kamienna:
  • Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odc. Opoczno – Wąsosz Konecki oraz budowa linii kolejowej nr 586 Idzikowice – Opoczno (PKP PLK),
  • Budowa linii kolejowej nr 89 na odc. Wąsosz Konecki – Kielce (CPK),
  • Przebudowa linii kolejowej nr 8 na odc. Kostomłoty – Kielce – Sitkówka Nowiny (PKP PLK),
  • Przebudowa linii kolejowej nr 73 na odc. Sitkówka Nowiny – Busko Zdrój (PKP PLK),
  • Budowa i przebudowa linii kolejowej nr 73 na odc. Busko Zdrój – Żabno – Tarnów (CPK),
  • Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odc. Wąsosz Konecki – Skarżysko Kamienna (PKP PLK).
 3. W ramach relacji Warszawa – CPK – Radom – Rzeszów – Sanok:
  • Budowa linii kolejowej nr 84 na odc. Radom – Iłża – Kunów (CPK),
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 25 na odc. Kunów – Stary Garbów (PKP PLK),
  • Budowa linii kolejowej nr 80 na odc. Stary Garbów – Zbydniów (PKP PLK).

O #KolejNaPolske

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Dla 1300 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć już w 2023 r.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1981 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Regionalne Konsultacje Strategiczne to seria 16 spotkań informacyjnych CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządów lokalnych, wojewodami i regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska. Konsultacje odbyły się w drugim półroczu 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla województwa świętokrzyskiego:

REGIONALNE KONSULTACJE STRATEGICZNE – WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapisz się do naszego newslettera!
Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, więc podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi.