Wersja językowa
pl

#KolejNaPolske dla województwa śląskiego

#KolejNaPolske dla województwa śląskiego to budowa 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja 246 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 3,6 mln mieszkańców województwa.

Inwestycje kolejowe CPK w województwie śląskim

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa śląskiego składają się:

 1. W ramach relacji Warszawa – CPK – Idzikowice – WMŚ / Katowice – Czechowice Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – Godów (granica państwa PL-CZ w kierunku Ostrawy, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu):
  • Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa (PKP PLK),
  • Budowa linii kolejowych nr 111 i 113 na odc. Biała Błotna – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Katowice (CPK),
  • Budowa linii kolejowej nr 111 na odc. Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Chełmek (CPK),
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 93 na odc. Chełmek – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice (PKP PLK),
  • Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice, LOT C odcinek Most Wisła – Czechowice Dziedzice – Zabrzeg (PKP PLK),
  • Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice (Loty A, A1, B, D) (PKP PLK),
  • Budowa linii kolejowej nr 170 na odc. Chybie – Jastrzębie Zdrój – Godów – granica państwa (CPK).
 2. W ramach relacji Katowice – WMŚ – Kraków – Szczyrzyc – Nowy Sącz oraz Szczyrzyc – Chabówka – Zakopane:
  • Budowa linii kolejowej nr 113 na odc. Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków (CPK).
 3. W ramach relacji Warszawa – CPK – Częstochowa – Opole – Nysa – Kłodzko:
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowych nr 1, 61 i 144 na odc. Międzyborów – Skierniewice – Koluszki – Piotrków Tryb. – Częstochowa – Lubliniec – Fosowskie – Opole (PKP PLK).

O #KolejNaPolske

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Dla 1300 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć już w 2023 r.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1981 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Regionalne Konsultacje Strategiczne dla województwa śląskiego

Regionalne Konsultacje Strategiczne to seria 16 spotkań informacyjnych CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządów lokalnych, wojewodami i regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska. Konsultacje odbyły się w drugim półroczu 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla województwa śląskiego:

REGIONALNE KONSULTACJE STRATEGICZNE – WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapisz się do naszego newslettera!
Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, więc podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi.