Wersja językowa
pl

#KolejNaPolske dla województwa lubuskiego

#KolejNaPolske dla województwa lubuskiego to budowa 15 km nowych linii kolejowych i modernizacja 249 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 0,75 mln mieszkańców województwa.

Inwestycje kolejowe CPK w województwie lubuskim

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa lubuskiego składają się:

 1. W ramach relacji Warszawa  – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań – Zbąszyń – Rzepin (granica państwa PL-DE w kierunku Berlina) / Gorzów Wlkp.:
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 3 na odc. Poznań – Rzepin wraz z budową linii kolejowych nr 817 Zbąszyń – Szczaniec i 818 Zbąszyń – Dąbrówka Wielkopolska (PKP PLK),
  • Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 367 na odc. Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski (PKP PLK).
 2. W ramach relacji Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra:
  • Przebudowa, rozbudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 14 na odc. Nowe Skalmierzyce – Ostrów Wlkp. – Krotoszyn – Leszno – Głogów (PKP PLK),
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 273 na odc. Głogów – Zielona Góra (PKP PLK).
 3. W ramach relacji Poznań – Szczecin:
  • Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie (PKP PLK).

O #KolejNaPolske

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Dla 1300 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć już w 2023 r.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1981 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Regionalne Konsultacje Strategiczne dla województwa lubuskiego

Regionalne Konsultacje Strategiczne to seria 16 spotkań informacyjnych CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządów lokalnych, wojewodami i regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska. Konsultacje odbyły się w drugim półroczu 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla województwa lubuskiego:

REGIONALNE KONSULTACJE STRATEGICZNE – WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapisz się do naszego newslettera!
Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, więc podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi.