Wersja językowa
pl

#KolejNaPolske dla województwa łódzkiego

#KolejNaPolske dla województwa łódzkiego to budowa 219 km nowych linii kolejowych i modernizacja 305 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 2,01 mln mieszkańców województwa.

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa łódzkiego składają się:

 1. W ramach relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław – Wałbrzych – Lubawka (granica państwa PL-CZ w kierunku Pragi):
  • Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana bez odcinka w obrębie Węzła kolejowego CPK (CPK),
  • Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi wraz z włączeniem w linię nr 14 (CPK),
  • Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Łódź – Sieradz Północny (CPK),
  • Budowa linii kolejowej nr 86 na odc. Sieradz Północny – Kępno (CPK).
 2. W ramach relacji Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin:
  • Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew (CPK).
 3. W ramach relacji Warszawa – CPK – Idzikowice – WMŚ / Katowice – Czechowice Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – Godów (granica państwa PL-CZ w kierunku Ostrawy, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu):
  • Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa (PKP PLK).
 4. W ramach relacji Idzikowice – Opoczno – Końskie – Kielce – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna (granica państwa PL-SK w kierunku Koszyc):
  • Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odc. Opoczno – Wąsosz Konecki oraz budowa linii kolejowej nr 586 Idzikowice – Opoczno (PKP PLK).
 5. W ramach relacji Warszawa – CPK – Częstochowa – Opole – Nysa – Kłodzko:
  • Kontynuacja przebudowy linii kolejowych nr 1, 61 i 144 na odc. Międzyborów – Skierniewice – Koluszki – Piotrków Tryb. – Częstochowa – Lubliniec – Fosowskie – Opole (PKP PLK).

O #KolejNaPolske

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Dla 1300 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć już w 2023 r.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1981 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Regionalne Konsultacje Strategiczne dla województwa łódzkiego

Regionalne Konsultacje Strategiczne to seria 16 spotkań informacyjnych CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządów lokalnych, wojewodami i regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska. Konsultacje odbyły się w drugim półroczu 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla województwa łódzkiego:

REGIONALNE KONSULTACJE STRATEGICZNE – WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapisz się do naszego newslettera!
Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, więc podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi.