Wersja językowa
pl

Badania terenowe – luty- marzec 2022

1. LOTNICZE PRACE GEOFIZYCZNE

Od połowy lutego 2022r. do końca marca 2022 r. na terenie gmin:

Bolimów, Brwinów, Brzeziny, Dmosin, Grodzisk Mazowiecki, Łowicz, Łyszkowice, Nieborów, Nowa Sucha, Nowosolna, Ożarów Mazowiecki, Rogów i Wiskitki będą prowadzone badania geologiczne związane z przygotowaniem dokumentacji na potrzeby budowy i funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach realizacji projektu „Opracowanie studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami studium wykonalności dla Projektu pn.: 00100010. „Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana bez odcinka w obrębie Węzła kolejowego CPK” na terenie powyższych gmin, prowadzone będą lotnicze prace geofizyczne, polegające na przelocie helikoptera wyposażonego w aparaturę kontrolno-pomiarową.

Badania będą miały na celu rozpoznanie budowy geologicznej wzdłuż odcinków pomiarowych przedstawionych na poniższych mapach. Do helikoptera podwieszony będzie układ pomiarowy rejestrujący naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole elektromagnetyczne, który działa jak duży skaner 3D gruntu, podobnie jak skanery MR lub USG w szpitalach. Helikopter będzie leciał  na wysokości około 100 m, zaś podwieszony układ pomiarowy będzie przemieszczał się około 40 do 50 m nad powierzchnią ziemi.  Planowana prędkość przelotu to 60 do 80 km/h.

Planowane pomiary oraz sam przelot nie są uciążliwe dla mieszkańców, nie oddziałują oraz nie  stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Poziom natężenia pola elektromagnetycznego zastosowanego układu pomiarowego jest znacznie mniejszy niż poziom natężenia pola emitowany przez linie elektryczne czy sieci telefonii komórkowej.

Pomiar lotniczy na terenie gminy wykonany zostanie w ciągu jednego lub dwóch dni, musi być jednak wykonany przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak silnego wiatru) oraz logistycznych (uzgodnienia z Państwową Agencją Żeglugi Powietrznej).

Realizatorami prac będą firmy Geopartner Geofizyka Sp. z o.o. oraz IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapisz się do naszego newslettera!
Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, więc podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi.