Ważne prace na terenie przyszłego lotniska. Podpisano umowę
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę ws. kompleksowego opracowania dokumentacji projektowej wykonania robót budowlanych rozbiórkowych i innych prac przygotowawczych na terenie przyszłego lotniska. W pierwszym etapie prace będą realizowane na nieruchomościach znajdujących się w zasobie spółki i pozyskanych w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Wartość kontraktu to ponad 52 mln zł.
Program CPK jest konsekwentnie realizowany. Nie ma tygodnia, by spółka nie informowała o nowych przetargach, konsultacjach, umowach czy wyborze preferowanych wariantach inwestorskich. Tylko od stycznia podpisaliśmy z ponad 20 firmami umowy o łącznej wartości ponad 600 mln zł.
Kolejna z umów zawarta została 19 września 2024 r. z Konsorcjum w składzie: TRAKCJA S.A. oraz R P.H.U.B. Piotr Pawlica. Jej zakres obejmuje m.in. opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie rozbiórek obiektów i urządzeń budowlanych. Zakłada także przeniesienie poza obszar projektowanego lotniska obiektów zabytkowych, realizację działań zmierzających do ochrony środowiska przyrodniczego, a także usunięcie drzew i krzewów wraz z pracami i usługami towarzyszącymi.
Realizacja robót budowlanych rozpocznie się po przygotowaniu dokumentacji oraz zatwierdzeniu harmonogramu działań. Prace wchodzące w zakres umowy będą prowadzone na obszarze 1023 ha, co stanowi około ½ powierzchni projektowanego lotniska.
Warto zaznaczyć, że jest to już piąta umowa zawarta na realizację prac rozbiórkowych, które realizowane są w terenie od lutego 2023 roku. Ich cel to przygotowanie frontu dla robót zasadniczych.
Reasumując, prace przygotowawcze, projektowe i budowlane trwają i wchodzą w kolejne fazy realizacji. Inwestycje CPK są konsekwentnie prowadzone.
Dla lotniska w Baranowie już pod koniec tego roku spodziewane jest wydanie decyzji lokalizacyjnej. W związku z tym w ciągu kilku tygodni zakończymy kupowanie nieruchomości pod budowę. Dzisiaj zgłoszonych do Programu Dobrowolnych Nabyć jest już niemal 4000 hektarów.
W sumie wpłynęło ok. 900 zgłoszeń od właścicieli, w tym prawie 500 właśnie z terenu objętego wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej. To przełożyło się na nabycie szeregu nieruchomości oraz pozyskanie zgłoszeń do PDN w sumie dla około 80 proc. terenu przyszłego lotniska.