Szpital w Grodzisku Mazowieckiem z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycję dofinansowała spółka CPK
Zakończyła się budowa lądowiska dla śmigłowców na dachu Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Inwestycja, dzięki której poszkodowani w wypadkach będą mogli otrzymać szybszą pomoc, została oddana do użytku. Budowę kwotą miliona złotych wsparła spółka Centralny Port Komunikacyjny.
Placówka w Grodzisku Mazowieckim posiada Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), odpowiedni potencjał i wykwalifikowany personel do działań ratowniczych. Lądowisko dla śmigłowców w maksymalnym stopniu skróci czas transportu pacjenta na salę operacyjną, a jego budowa była wymogiem prawnym wynikającym z rozporządzenia ministra zdrowia.
– Priorytetem są dla nas potrzeby mieszkańców z terenów otoczenia CPK. Z punktu widzenia budowy Lotniska CPK, którą na dużą skalę będziemy rozpoczynali w 2026 r., inwestycja w lądowisko dla śmigłowców ratunkowych w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim ma również ogromne znaczenie. Przy tak dużym przedsięwzięciu jak CPK wsparcie medyczne jest niezbędne
Lądowisko zapewni skróci czas transportu poszkodowanych i pacjentów przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Może również stanowić zabezpieczenie dla inwestycji CPK, co będzie mieć kluczowe znaczenie dla tysięcy ludzi zatrudnionych przy budowie lotniska. W przyszłości służyć będzie – w razie takiej potrzeby – pasażerom i pracownikom Lotniska CPK.
Wraz z lądowiskiem wykonana została niezbędna infrastruktura energetyczna, wodociągowa, przeciwpożarowa i kanalizacja deszczowa z separatorem substancji ropopochodnych. Zrealizowano nadbudowę dwóch istniejących klatek schodowych – wschodniej i zachodniej – oraz zbudowano szyb windy do transportu pacjentów z lądowiska do oddziału ratunkowego. Przy płycie startowej powstały schody ewakuacyjne umożliwiające transport na poziom dachu, a następnie do wschodniej klatki schodowej. Wykonawca zrealizował też oznakowanie i oświetlenie dróg ewakuacyjnych.
Lądowisko przy Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim umożliwi starty i lądowania w dzień i w nocy w ramach lotów HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) śmigłowców ratowniczych. Jest przeznaczone dla maszyn o całkowitej masie do 6000 kg i maksymalnej długości do 15 m. Obecnie wykorzystywane będzie przede wszystkim przez śmigłowce typu Eurocopter EC-135, które wchodzą w skład floty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dofinasowanie inwestycji przez spółkę CPK kwotą miliona złotych zostało przekazane w ramach Programu Społeczno-Gospodarczego (PSG) zawartego w Programie Wieloletnim CPK etap I na lata 2020 – 2023 i dwustronnej umowy o wsparcie przedsięwzięcia. Całkowity koszt inwestycji to blisko 10,5 mln zł.