Wersja językowa
pl

Stanowisko CPK w odpowiedzi na artykuł na next.gazeta.pl

W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na stronie next.gazeta.pl „Największy las między Warszawą a Łodzią zagrożony przez budowę CPK. <<To jakby autostradą przeciąć Białowieżę>>” podkreślamy, że przedstawiony w nim przebieg nowej linii kolejowej przez Bolimowski Park Krajobrazowy nie jest planowany przez CPK.

Warianty przebiegu linii kolejowych w ramach projektu Węzła CPK zostały wytyczone przez zespół ekspertów, w tym osoby z wieloletnim doświadczeniem z zakresu ochrony środowiska. W trakcie realizowanego studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wszystkie warianty są poddawane wielokryterialnym analizom i konsultacjom. Ponownie podkreślamy – w artykule opisywany jest wariant będący pomysłem samorządowców i nie jest on wariantem proponowanym przez CPK.

Inwestycje CPK prowadzone są z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm ochrony środowiska i poprzedzone wielomiesięcznymi inwentaryzacjami środowiskowymi.

Szanując prawo samorządowców do proponowania swoich wersji przebiegów, nie możemy uwzględniać propozycji naruszających obowiązujące zasady ochrony środowiska – a tak byłoby w przypadku przebiegu przedstawionego w artykule.

Odpowiedzi