Wersja językowa
pl

Rozmowy CPK z Eurocontrol o zarządzaniu ruchem lotniczym

W siedzibie spółki CPK gościli przedstawiciele Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol): Philip Hughes, Munish Khurana, Steven Moore, Edgar Reuber i Krzysztof Banaszek.

Była to doskonała okazja do zaprezentowania najnowszych wyników prognozy ruchu lotniczego (Prognozy IATA 2024-2060) dla długookresowego wzrostu ruchu wynikającego z otwarcia w 2032 roku lotniska CPK.

Podczas spotkania zespół Centralnego Portu Komunikacyjnego odpowiedzialny za program lotniskowy przedstawił aktualny status prac nad przygotowaniem projektu budynku terminala pasażerskiego, infrastruktury airside i landside oraz infrastruktury wspierającej (obiektów służb ratowniczo-gaśniczych, wieży kontroli ruchu lotniczego, Centrum Kontroli Operacji Lotniskowych czy baz utrzymania).

Przedstawiciele Spółki zaprezentowali aktualny status prac przygotowawczych na terenie objętym decyzją lokalizacyjną (Decyzja lokalizacyjna CPK).

Prace te dotyczą m.in. zasadniczych robót budowlanych dla infrastruktury lotniska, sieci drogowej wokół lotniska, sieci elektroenergetycznych i sieci kolejowych (Status prac CPK).

– Lotnisko CPK będzie nowym hubem lotniczym w centrum naszego regionu oraz ważnym punktem w sieci transportu lotniczego Europy i świata. CPK blisko współpracuje z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w celu odpowiedniego zaprojektowania i przygotowania do uruchomienia operacyjnego nowego lotniska. Spotkanie z przedstawicielami Eurocontrol przyczyni się do sprawnego włączenia w 2032 r. portu lotniczego CPK do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky). Rozpoczęta współpraca umożliwi również wdrożenie nowoczesnych rozwiązań pozwalających zarządzać przepustowością lotniska w perspektywie krótko i długoterminowej. Zapewni także najwyższy poziom bezpieczeństwa i komunikacji z centrum operacyjnym Eurocontrol –

podkreślił prezes CPK dr Filip Czernicki:

Przedstawiciele Eurocontrol zadeklarowali wsparcie w zakresie implementacji nowoczesnych systemów sterowania i zarządzania ruchem lotniczym (w tym w szczególności A-SMGCS). Celem jest zapewnienie systemów wydajnych i przyjaznych środowisku operacji lotniczych na lotnisku CPK.

W ramach rozwoju i analizy danych, CPK został zaproszony do udziału w warsztatach i pracach dot. symulacji ruchu lotniczego organizowanych przez Eurocontrol EIH w Bretigny pod Paryżem. W trakcie spotkania omówiono również status przygotowań Eurocontrol i PAŻP do wykonania symulacji przestrzeni powietrznej uwzgledniającej CPK.

Informacje prasowe