Przetarg na budowę i modernizację infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej na potrzeby CPK rozstrzygnięty
Wkrótce rozpocznie się projektowanie i przebudowa linii telekomunikacyjnych na terenie projektowanego lotniska w Baranowie. Celem rozstrzygniętego przez spółkę CPK przetargu jest przeniesienie położonych tam wcześniej sieci telekomunikacyjnych, żeby nie kolidowały z terenem budowy projektowanego portu lotniczego. Szacowana długość linii do przebudowy to ok. 25 km
Wybrana w przetargu spółka Track Tec Construction będzie realizować zadania w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Po zaplanowanym na wrzesień podpisaniu umowy rozpocznie się projektowanie rozwiązań mających na celu usunięcie kolizji istniejących sieci z terenem przyszłego lotniska. Prace w terenie mają ruszyć w przyszłym roku.
Track Tec złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 3,43 mln zł netto. W przetargu jedynym kryterium wyboru była cena. Wykonawca pokonał w ten sposób cztery inne firmy, które również startowały w tym postępowaniu.
Była to druga część przetargu na budowę i przebudowę infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej w ramach realizacji prac przygotowawczych. Pierwszą część, dotyczącą zaprojektowania i budowy dwóch podwójnych linii energetycznych zasilających do terenu budowy lotniska, wygrała ta sama firma z ofertą 18,9 mln zł.
Zgodnie z podpisaną w lipcu 2024 roku umową wykonawca rozpoczął projektowanie i uzgodnienia, tak aby już w przyszłym roku możliwe było uzyskanie pozwoleń na budowę. Prace związane z ułożeniem linii energetycznych będą trwały do połowy 2026 roku, ich celem jest przygotowanie frontu robót dla budowy lotniska.
Nowe linie energetyczne umożliwią dostawę energii na teren budowy na poziomie 20 MW. Zostaną jednak zaprojektowane w taki sposób, by móc zwiększyć wartość dostępnej energii do poziomu 30 MW w zależności od potrzeb i prac realizowanych na terenie placu budowy. Szacowana długość linii wyniesie ok. 20 km.