Wersja językowa
pl

Przenoszenie ogrodów z terenu inwestycji. Zielone porozumienie CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół „Ogrodnik” w Sochaczewie. Jego efektem będzie „przeprowadzka ogrodów”, czyli przeniesienie części krzewów oraz roślin ozdobnych i owocowych z nieruchomości wykupionych przez CPK w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć pod budowę lotniska i dworca kolejowego.

Spółka CPK jest właścicielem ponad 1.485  ha na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. W związku z trwającym Programem Dobrowolnych Nabyć (PDN) ta pula sukcesywnie rośnie. Na przełomie października i listopada na niektórych z tych terenów ruszyły pierwsze prace przy „przenoszeniu ogrodów”.

Na części gruntów albo trwają, albo wkrótce rozpoczną się prace związane z przygotowaniami i budową Lotniska CPK. Na tych nieruchomościach znajdują się też liczne nasadzenia. Jako odpowiedzialny inwestor chcemy, żeby jak najwięcej roślin zostało uratowanych i znalazło swoje „drugie życie” w nowych miejscach 

– mówi dr Filip Czernicki, prezes spółki CPK.

To dlatego spółka podpisała porozumienie z Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Popularna nazwa tej placówki to Zespół Szkół „Ogrodnik”. W jej skład wchodzą: liceum ogólnokształcące, technikum i branżowa szkoła I stopnia.

Nasze szkoły prowadzą specjalistyczne kształcenie, w szczególności w zawodzie: technik ogrodnik. Z racji profilu naszej działalności i bliskiego sąsiedztwa jesteśmy zainteresowani współpracą oraz pozyskiwaniem i relokacją wybranych nasadzeń od CPK

–  zapewnia Marek Wernicki, dyr. Zespołu Szkół Ogrodnik”.

Dokument dotyczy nieodpłatnego przekazywania szkole przez spółkę wytypowanych nasadzeń – np. krzewów i roślin ozdobnych – z nieruchomości znajdujących się w jej zasobie. Koszty związane z pozyskaniem, transportem i dalszym wykorzystaniem pokryje szkoła. Placówka zobowiązała się, że roślinami nie będzie handlować ani przekazywać osobom prywatnym i firmom, lecz wykorzysta je na potrzeby nasadzeń na własnym terenie i ewentualnie będzie je dystrybuować innym podmiotom publicznym.

Ze względu na niską temperaturę w najbliższych miesiącach nie będzie możliwe przeniesienie wszystkich gatunków roślin, niemniej pierwsze partie zostaną przetransportowane jeszcze przed zimą. Pozostała część prac rozpocznie się wczesną wiosną 2025 r.

Do PDN zgłosiło się w sumie – także poza obszarem objętym decyzją lokalizacyjną dla Lotniska CPK –ponad 1400 osób posiadających prawie 4.000 hektarów. Z tej puli spółka CPK zakupiła dotychczas ponad 1.620 działek o łącznej powierzchni nabytych nieruchomości 1.485 ha. Zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczą kolejnych ok. 315 ha, a co za tym idzie pula nieruchomości będzie się powiększać.

Spółka CPK jest w trakcie zaawansowanych odbiorów projektu budowlanego lotniska i dworca kolejowego od master architekta. W tym samym czasie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla m.in. dróg startowych, dróg kołowania i płyt postojowych.

Jednocześnie Wojewoda Mazowiecki rozpatruje wniosek spółki CPK o decyzję lokalizacyjną dla lotniska. Po jej otrzymaniu, czego inwestor spodziewa się jeszcze w tym roku, będzie możliwe złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, które spółka planuje uzyskać w 2026 r.

Według zaktualizowanego harmonogramu, nowe lotnisko ma zostać uruchomione pod koniec 2032 r. – jednocześnie z projektowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią, dla którego spółka posiada decyzje środowiskowe.

Informacje prasowe