Inwestycje infrastrukturalne w nowej perspektywie finansowej UE
Wypełnianie "białych plam" na kolei w Polsce trwać będzie jeszcze przez dwie najbliższe perspektywy finansowe UE. Zapraszamy do obejrzenia zapisu panelu "Inwestycje infrastrukturalne w nowej perspektywie finansowej UE" z udziałem Mikołaja Wilda na EEC Trends 2020.
Zarządcy infrastruktury transportowej nie mają wątpliwości – po ustąpieniu pandemii obciążenie dróg i linii kolejowych nie tylko wróci do wcześniejszego natężenia, ale będzie nawet większe. Dlatego też, mimo zeszłorocznego spadku przewozów, nie przewidują żadnych zmian w planowanych przez siebie inwestycjach.
Czy diagnoza, która legła u podstaw decyzji o budowie CPK, nie wymaga korekty za sprawą pandemicznego załamania w przewozach pasażerów i towarów?
– Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie rozwoju infrastruktury, aby te pytania odnosiły się do nas – stwierdził Mikołaj Wild, prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak przekonywał Wild w trakcie debaty „Inwestycje infrastrukturalne w nowej perspektywie finansowej UE”, odbywającej się w ramach EEC Trends, w efekcie pandemii Polska straciła „nawis” związany z tym, że decyzja o tej inwestycji została podjęta w roku 2017, a nie w latach 2012-2013, lecz rozwój infrastruktury w naszym kraju nie osiągnął jeszcze tego poziomu, by zastanawiać się nad samą celowością tego przedsięwzięcia. Zdaniem Wilda uzupełnienie sieci kolejowej w Polsce zajmie jeszcze nawet dwie perspektywy unijne.