Wersja językowa
pl

Gdzie powstanie Port Solidarność? Spółka CPK wskazuje preferowaną lokalizację

Zgodnie z zapowiedziami, spółka CPK przedstawiła przed końcem roku preferowany obszar nowego lotniska: ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, a jednocześnie uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. kościoły, cmentarze i zabytki.

Informacja o preferowanej lokalizacji lotniska została przekazana w pierwszej kolejnościmieszkańcom terenu inwestycji. Przedstawiciele spółki CPK odwiedzili wczoraj ok. pół tysiąca domów, docierając do każdej osoby z tego obszaru. Tylko tego dnia przeprowadzili ponad sto rozmów z zainteresowanymi. Dzięki temu to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie bezpośrednio i jako pierwsi. Dzisiaj w sprawie lokalizacji odbyło się posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK i konferencja prasowa.

Zaprezentowana dziś preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Zawężony obszar ma powierzchnię ok. 41 km kw. i zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości ok. 75 km kw. z tzw. rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku.

Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości:

  • na terenie gminy BaranówKaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości),
  • na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości),
  • na terenie gminy WiskitkiJanówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Na powyższym obszarze znajdują się ok. 3 800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.

Obszar został wyznaczony na podstawie analizy wielokryterialnej, w której zostały uwzględnione m.in. czynniki techniczne i biznesowe, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki temu udało się zapewnić prawidłowe parametry dla przyszłego lotniska, a jednocześnie wewnątrz obszaru nie znalazły się miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach), cmentarze (w Baranowie) i zabytki (np. dworek i park dworski w Starym Drzewiczu). W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także  doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu.

Dzisiaj określiliśmy miejsce dla serca nowego układu komunikacyjnegoPolski. Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe. Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe np. związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki. A to wszystko zachowując najlepsze parametry funkcjonalne lotniska.

MÓWI WICEMINISTER INFRASTRUKTURY MARCIN HORAŁA, PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS. CPK.

Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja.

MÓWI MIKOŁAJ WILD, PREZES CPK.

Preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

Wszelkie informacje na temat preferowanej lokalizacji Portu Solidarność można uzyskać:

  • na stronie https://cpk.pl/pl/lokalizacja
  • na infolinii, czyli pod numerem telefonu +48 539 188 159; infolinia działa od 16 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. – od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-17:00,
  • mailowo pod adresem: [email protected]
  • w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników CPK Punkt Informacyjny w Szymanowie został czasowo zawieszony. Zamiast tego, zapraszamy na indywidualne spotkania z naszymi ekspertami w dogodnym dla Państwa miejscu. Umawiać się można pod numerem infolinii + 48 539 188 159.

Spółka CPK zachęca mieszkańców terenu inwestycji żeby, uprzedzając etap wywłaszczeń, przystąpili do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). W ramach PDN można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną. Dotychczas zgłosiło się do niego ponad 200 właścicieli, zrealizowano też pierwsze transakcje. Do spółki zgłaszają się kolejni zainteresowani, a w przygotowaniu są następne transakcje, które powinny zostać zawarte jeszcze w tym roku.

Przystępując do PDN mieszkańcy zyskują możliwość wsparcia obejmującego m.in.: bezpłatną obsługę prawną (np. pomoc w uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości i usług notarialnych), organizację i sfinansowanie przeprowadzki, a także możliwość użytkowania nieruchomości również po dokonaniu transakcji sprzedaży (w wybranych przypadkach aż do rozpoczęcia prac budowlanych).

Więcej informacji na temat PDN można znaleźć na stronie www.twojpdn.pl lub pod numerem telefonu 539 188 404.

Informacje prasowe