Drugie „Forum współpracy branży lotniczej” w Radomiu
Pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury i dra Macieja Laska – pełnomocnika rządu ds. CPK, odbyło się w Radomiu drugie spotkanie w ramach „Forum współpracy branży lotniczej”. Przedstawiciele sektora lotniczego i specjaliści dyskutowali o bieżących wyzwaniach i kierunkach rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce.
Spotkanie otworzyło podsumowanie stanu prac nad najważniejszymi zagadnieniami omawianymi podczas pierwszego „Forum współpracy branży lotniczej” z marca br. Poruszono m.in. kwestie hałasu lotniczego, zapewnienia bezpieczeństwa na lotniskach, zabezpieczenia medycznego portów czy wysokości opłat terminalowych dla linii lotniczych.
Podczas spotkania dr Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK nakreślił założenia aktualizacji kluczowego dla rozwoju branży dokumentu rządowego „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce”, nad którym chce pracować wspólnie z całym lotniczym środowiskiem.
Potrzebujemy spotkań i rzeczowych rozmów. Zaprezentowane dane oraz dzisiejsze dyskusje staną się punktem wyjścia do dalszego działania zarówno dla administracji rządowej, jak i każdego z portów regionalnych. Podkreślałem to już kilkakrotnie i chciałbym powtórzyć ponownie, chcemy być w stałym kontakcie z Państwem i na bieżąco reagować na pojawiające się trudności
Dodając również, że liczy na cykliczność wydarzenia.
Forum to miejsce otwartej i transparentnej debaty, miejsce wymiany doświadczeń oraz wyzwań stojących przed branżą. Takie dyskusje są warunkiem koniecznym do harmonijnego rozwoju polskich lotnisk i zapewnienia warunków dla dalszego wzrostu operacji lotniczych w Polsce.
Na ważną zmianę we współpracy z branżą lotniczą zwrócił uwagę dr Filip Czernicki, prezes CPK:
W końcu nastał czas, w którym decydenci wsłuchują się w głos specjalistów z branży. Za tę inicjatywę pragnę podziękować i pogratulować jej panu ministrowi Laskowi. „Forum współpracy branży lotniczej” to przedsięwzięcie, które potwierdza, że dyskusja w branży, możne być oparta na faktach i liczbach, a nie na dogmatach.
Jednym z kluczowych czynników determinujących rozwój rynku lotniczego i plany inwestycyjne polskich lotnisk są prognozy ruchu lotniczego. Podczas spotkania prognozę dla Polski przedstawił Dariusz Kuś, członek zarządu CPK odpowiedzialny w spółce za komponent lotniskowy, zaś założenia i metodologię badań IATA (International Air Transport Association) zaprezentowała Anca Apahidean, Area Manager Eastern Europe.
Prognozy IATA jasno pokazują, że nowe założenia, które przyjęliśmy przy budowie lotniska CPK mają swoje wielokryterialne w tym ekonomiczne uzasadnienie. Jednocześnie możliwość etapowania i modułowej rozbudowy lotniska pozwolą nam elastycznie reagować na zmieniający się rynek i potrzeby pasażerów
Jednym z kluczowych dla środowiska lotniczego tematów, są zagrożenia płynące z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów. Zrelacjonowała je Magdalena Mossakowska-Borys, przedstawicielka Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARIP).
Drugie spotkanie „Forum współpracy branży lotniczej” pozwoliło na poruszenie ważnych tematów i przedstawienie raportów m.in. wpływu katalitycznego lotnisk na gospodarkę, zrównoważonej transformacji, czyli ESG w lotnictwie czy o ogromnych potrzebach rynku pracy branży lotniskowej.
Ministerstwo Infrastruktury już zapowiedziało zorganizowanie kolejnego, trzeciego spotkania „Forum współpracy branży lotniczej”.