CPK jednym z kluczowych tematów polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych
Minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnik rządu RP ds. CPK podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy infrastrukturalnej. W ramach XIV edycji konsultacji podpisano również umowę na usługi doradcze między spółką Centralny Port Komunikacyjny i hiszpańskim INECO.
Pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza odbyły się w środę XIV Polsko-Hiszpańskie Konsultacje Międzyrządowe, w których wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Sekretarz Stanu w MFiPR Marcin Horała. W ramach podstolika transportowego Minister Horała omówił szczegółowo z Ministrem Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej Królestwa Hiszpanii panią Raquel Sánchez Jiménez rezultaty dotychczasowej, owocnej współpracy polsko-hiszpańskiej przy projekcie CPK oraz perspektywy na przyszłość. Obie strony zgodziły się, że istnieje bardzo duży potencjał do pogłębienia współpracy nie tylko w sektorze kolei dużych prędkości, ale i w komponencie lotniskowym projektu CPK.
Najlepszym dowodem na sens i wartość dodaną współpracy z partnerami hiszpańskimi jest fakt, że w dniu XIV edycji Polsko-Hiszpańskich Konsultacji Międzyrządowych spółka CPK oraz uznana hiszpańska firma inżynieryjna INECO podpisali komercyjną umowę na tzw. peer-review – ekspercki przegląd – standardów technicznych kolei dużych prędkości, które przygotowała spółka CPK we współpracy z Instytutem Kolejnictwa. Fundamentem, dzięki któremu możliwe było podpisanie tej umowy było Memorandum o Współpracy Polski i Hiszpanii, które miałem przyjemność podpisać z hiszpańskim Ministerstwem Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej podczas poprzedniej edycji konsultacji międzyrządowych Polski i Hiszpanii 31 maja 2021 r.
Umowa na peerreview standardów technicznych KDP została podpisana przez prezesa CPK Mikołaj Wilda oraz prezesa INECO Sergio Vázquez Torróna. Spółka Centralny Port Komunikacyjny zdecydowała o nawiązaniu współpracy komercyjnej z podmiotami zewnętrznymi posiadającymi doświadczenie w budowie oraz eksploatacji systemów KDP w Europie, której celem byłby przegląd (peerreview) opracowanych przez Instytut Kolejnictwa (IK) i Spółkę polskich Standardów Technicznych KDP.
Znaczenie dotychczasowej współpracy polsko-hiszpańskiej w temacie CPK, w tym w szczególności na linii CPK-INECO, podkreśliło podpisanie Wspólnej Deklaracjipomiędzy Pełnomocnikiem ds. CPK Marcinem Horałą a Minister Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej Królestwa Hiszpanii Raquel Sánchez Jiménez. Jest to kontynuacja współpracy rozpoczętej w ubiegłym roku, podpisaniem MoU , w trakcie konsultacji w Madrycie.