Wersja językowa
pl

CPK jednym z kluczowych tematów polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

Minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnik rządu RP ds. CPK podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy infrastrukturalnej. W ramach XIV edycji konsultacji podpisano również umowę na usługi doradcze między spółką Centralny Port Komunikacyjny i hiszpańskim INECO.

Pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza odbyły się w środę XIV Polsko-Hiszpańskie Konsultacje Międzyrządowe, w których wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Sekretarz Stanu w MFiPR Marcin Horała. W ramach podstolika transportowego Minister Horała omówił szczegółowo z Ministrem Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej Królestwa Hiszpanii panią Raquel Sánchez Jiménez rezultaty dotychczasowej, owocnej współpracy polsko-hiszpańskiej przy projekcie CPK oraz perspektywy na przyszłość. Obie strony zgodziły się, że istnieje bardzo duży potencjał do pogłębienia współpracy nie tylko w sektorze kolei dużych prędkości, ale i w komponencie lotniskowym projektu CPK.

Najlepszym dowodem na sens i wartość dodaną współpracy z partnerami hiszpańskimi jest fakt, że w dniu XIV edycji Polsko-Hiszpańskich Konsultacji Międzyrządowych spółka CPK oraz uznana hiszpańska firma inżynieryjna INECO podpisali komercyjną umowę na tzw. peer-review – ekspercki przegląd – standardów technicznych kolei dużych prędkości, które przygotowała spółka CPK we współpracy z Instytutem Kolejnictwa. Fundamentem, dzięki któremu możliwe było podpisanie tej umowy było Memorandum o Współpracy Polski i Hiszpanii, które miałem przyjemność podpisać z hiszpańskim Ministerstwem Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej podczas poprzedniej edycji konsultacji międzyrządowych Polski i Hiszpanii 31 maja 2021 r.

wyjaśnił Pełnomocnik Rządu ds. CPK.

Umowa na peerreview standardów technicznych KDP została podpisana przez prezesa CPK Mikołaj Wilda oraz prezesa INECO Sergio Vázquez Torróna. Spółka Centralny Port Komunikacyjny zdecydowała o nawiązaniu współpracy komercyjnej z podmiotami zewnętrznymi posiadającymi doświadczenie w budowie oraz eksploatacji systemów KDP w Europie, której celem byłby przegląd (peerreview) opracowanych przez Instytut Kolejnictwa (IK) i Spółkę polskich Standardów Technicznych KDP.

Znaczenie dotychczasowej współpracy polsko-hiszpańskiej w temacie CPK, w tym w szczególności na linii CPK-INECO, podkreśliło podpisanie Wspólnej Deklaracjipomiędzy Pełnomocnikiem ds. CPK Marcinem Horałą a Minister Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej Królestwa Hiszpanii Raquel Sánchez Jiménez. Jest to kontynuacja współpracy rozpoczętej w ubiegłym roku, podpisaniem MoU , w trakcie konsultacji w Madrycie.

Informacje prasowe