Wersja językowa
pl

CPK dofinansuje wóz ratowniczo-gaśniczy dla strażaków w habitach

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z OSP Niepokalanów na dofinansowanie wozu ratowniczo-gaśniczego. Kwota wsparcia wynosi 920 tys. zł. To już szósty pojazd, który trafi do lokalnych jednostek w ramach programu wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych z bezpośredniego otoczenia inwestycji CPK.

Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie, z uwagi na swoje bezpośrednie sąsiedztwo z planowanym Portem Lotniczym CPK, będzie dla niego linią pierwszego wsparcia.  Co ciekawe, to jedyna jednostka OSP w Polsce i na świecie, w skład której wchodzą zakonnicy z klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych. Inicjatorem powstania straży był św. Maksymilian Kolbe.

Oprócz typowych czynności strażackich, druhowie w habitach prowadzą szeroką działalność edukacyjną na temat historii pożarnictwa – na terenie klasztoru działa muzeum oraz biblioteka.  

Cieszymy się, że Centralny Port Komunikacyjny pozytywnie rozpatrzył naszą prośbę o dofinansowane zakupu wozu strażackiego. Nowy pojazd to dla nas impuls do dalszego rozwoju, zachęta dla młodych adeptów i powód do dumy dla całej jednostki

mówi br. Janusz Kulak, prezes OSP Niepokalanów.

Nowoczesny pojazd ratowniczo-gaśniczy będzie nie tylko służył okolicznym miejscowościom, ale również usprawni działania podczas akcji ratunkowych na autostradzie A2 oraz wzmocni zabezpieczenie inwestycji CPK na tym terenie. Samochód będzie wyposażony w sprzęt ratowniczy tj. nożyce, butlę z tlenem, piły do drewna, rozpieraki hydrauliczne czy defibrylator. Udział spółki w zakupie wyniósł 920 tys. zł, czyli 90 proc. całkowitej kwoty zakupu. 

Niepokalanów to nie tylko kolejna jednostka OSP, która dzięki CPK zyska nowoczesny sprzęt poprawiający poziom bezpieczeństwa. To przede wszystkim prężnie działająca, wyróżniająca się na tle Europy i świata, drużyna pożarnicza. Klasztor w Niepokalanowie, gdzie mieści się jednostka, jest miejscem wyjątkowym, pełnym strażackich pamiątek, ale też miejscem pełnym szacunku do tradycji. To dla nas zaszczyt, że jako spółka możemy być częścią jego histori

mówi Katarzyna Dobrońska, dyrektor Pionu Relacji i Rozwoju Otoczenia CPK.

Poprzez konkretne działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) Centralny Port Komunikacyjny pokazuje, że jest odpowiedzialnym i wiarygodnym partnerem dla lokalnych społeczności. Już rok temu spółka przygotowała specjalny program dla Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Jednostki mogły składać wnioski o sfinansowanie sprzętu i wozów strażackich. Wpłynęło szesnaście aplikacji. Na ten moment CPK dofinansował już zakup sześciu pojazdów ratowniczo-gaśniczych, a kolejne wnioski są w trakcie rozpatrywania. 

Informacje prasowe