Wersja językowa
pl

 Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi. CPK ogłosił pierwszy przetarg na roboty budowlane

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił właśnie pierwszy z przetargów budowlanych na realizację swojego najbardziej zaawansowanego projektu kolejowego. Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi o długości 4 kilometrów będzie częścią linii Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław. Prace ruszą w przyszłym roku na zachód od stacji Łódź Fabryczna. Oferty można składać do końca listopada.

Budowa tunelu dalekobieżnego CPK w Łodzi została podzielona na trzy części. W ramach pierwszej zostaną wykonane prace przygotowawcze przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). To bezpośrednio pod nim – po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna – będzie rozpoczynał się tunel.  W sąsiedztwie ŁDK powstanie też komora wydobywcza dla automatycznej tarczy drążącej TBM. Drugim etapem będzie budowa komory startowej na Retkini, a trzecim – drążenie właściwego tunelu kolejowego CPK.

Ponad 4-kilometrowy tunel w Łodzi to nasz najbardziej zaawansowany projekt. Prace postępują systematycznie i zgodnie z harmonogramem. Zastosowane przez nas technologie ograniczą do minimum uciążliwości dla mieszkańców związane z tą budową

mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

W tym tygodniu spółka CPK ogłosiła przetarg na etap pierwszy, czyli na tzw. podbicie fundamentów ŁDK. Szczegóły postępowania można znaleźć na platformie SmartPZP i w Dzienniku Urzędowym UE TED. Termin składania ofert mija 28 listopada.

Budynek ŁDK znajduje się przy ul. Traugutta 18 i sąsiaduje z terenem dworca Łódź Fabryczna. W skład tego zadania wchodzi m.in. budowa kanalizacji kablowej, czyli podziemnej infrastruktury technicznej na potrzeby zasilana podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej oraz przebudowa przyłączy: ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych, a także budowa sieci elektroenergetycznej.

W czasie robót budowlanych budynek ŁDK zostanie wyłączony z użytkowania, a jego bieżąca działalność zostanie przeniesiona do pomieszczeń pobliskiej Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Narutowicza 34.

Szukamy rozwiązań, które budują partnerskie relacje. Na podstawie zawartego porozumienia spółka CPK sfinansuje dla ŁDK m.in. przeprowadzkę i wynajem pomieszczeń, zmagazynuje i zabezpieczy elementy wyposażenia, w tym unikatową wystawę „Most Porcelanowa Biblioteka”, która znajduje się w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego. Na zakończenie zostaną wykonane roboty odtworzeniowe, wewnątrz i na zewnątrz budynku

mówi Sławomir Kanik, dyrektor Biura Realizacji Podprogramu Kolejowego w spółce CPK.

Dla komory Retkinia jest już wydana decyzja lokalizacyjna. Dla tunelu KDP i komory Łódź Fabryczna, trwa proces jej uzyskiwania. Spółka CPK złożyła też wnioski o pozwolenie na budowę dla podbicia fundamentów ŁDK i komory Retkinia.

Tunel będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, w tym przede wszystkim dla Kolei Dużych Prędkości (KDP). Na terenie Łodzi szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię przewidziane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlenie w stronę Poznania i Wrocławia. Od swojego kształtu linia jest nazywana „igrekiem”.

Spółka CPK  planuje złożyć wiosek o dofinansowanie najnowszego przetargu ze środków unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” w ramach trwającego aktualnie naboru. W ubiegłym roku z tego źródła spółka  otrzymała dofinansowanie w wysokości 108 mln zł, m.in. na przygotowanie projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego w Łodzi.

Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi będzie miał największą średnicę, biorąc pod uwagę podziemne konstrukcje realizowane dotychczas metodą TBM w Polsce i będzie najdłuższym obiektem tunelowym budowanym jednym odcinkiem. Inwestycja CPK zaczyna się na stacji Łódź Fabryczna, czyli w tym samym miejscu co budowany tunel  PKP PLK dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego. Oba obiekty są odrębnymi inwestycjami, mają inny przebieg i pełnią inne funkcje, a ich budowa jest ze sobą skoordynowana.

W ramach programu kolejowego spółka CPK przygotowuje budowę 12 linii, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i Portu Solidarność. W sumie jest to 30 zadań inwestycyjnych i ok. 2.000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do 2035 r.

W tej chwili spółka przygotowuje 10 studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) w różnych częściach Polski. Dotyczą one kolejowych odcinków: Warszawa – CPK – Łódź (zadanie jest już zakończone – CPK jest obecnie w trakcie podpisywania umów z projektantem); Łódź – Sieradz – Wrocław (zakończone – trwa wybór wykonawcy projektu budowlanego) ; Sieradz – Kalisz – Poznań; Żarów – Wałbrzych – granica z Czechami; Łętownia – Rzeszów; Ostrołęka – Łomża – Giżycko; Katowice – Ostrawa; Trawniki – Zamość – Bełżec; CPK – Płock – Włocławek i Węzeł CPK. Łącznie prace przygotowawcze STEŚ trwają już na 1.300 km z planowanych ok. 2.000 km nowych linii kolejowych.

Docelowo nowe połączenia kolejowe CPK umożliwią przejazd między Warszawą i CPK a większością największych miast w Polsce w czasie nie dłuższym niż 2 godz. 30 min.

Informacje prasowe