Wersja językowa
pl

Andrzej Ilków nowym prezesem PPL

Andrzej Ilków został powołany przez Radę Nadzorczą Spółki Polskie Porty Lotnicze na stanowisko Prezesa Zarządu spółki. PPL to część grupy kapitałowej CPK.

Prezes PPL S.A. został wybrany w drodze konkursu, ogłoszonego 1 marca br. Do tej pory Andrzej Ilków pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CPK, z której dziś  tj. 18 marca br. złożył rezygnację.

Andrzej Ilków jest doświadczonym w zarządzaniu portami lotniczymi managerem. Był dyrektorem Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Przeprowadził proces rejestracji lotniska, a także z sukcesem zakończył zainicjowany proces aplikacji o środki unijne na modernizację portu. W 2008 roku rozpoczął pracę na Lotniska Chopina w Warszawie, w nowo powstałym Biurze Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych. Zainicjował i  wprowadził na lotnisku proces koordynacji rozkładów lotów, który jest wykorzystywany do dzisiaj. Nadzorował proces rozbudowy Lotniska Chopina w latach 2011-2014, który był poprzedzony długim okresem przygotowawczym, we współpracy z spółkami branżowymi oraz ULC, EUROCONTROL, IATA i EASA. Uczestniczył także w pracach Technical Operation Safety Committee, europejskiej organizacji Airport Counsil International.

W różnych okresach zasiadał w radach nadzorczych spółek: Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o., Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o.o., Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o., Portu Lotniczego Poznań-Ławica, oraz ACS sp. z o.o., GDN Airport Services S.A. Bogate doświadczenie zawodowe wykorzystywał również jako wykładowca akademicki oraz ekspert Państwowej Komisji Badań Lotniczych.

Jest absolwentem wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez 20 lat, kolejno awansując, pełnił służbę w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Uczestniczył w misji pokojowej ONZ w Syrii i Izraelu oraz misji NATO w Kosowie.

Informacje prasowe